STÁLE ŽÁDANÉ

Bulharsko - stále oblíbenější země

Popularita této znovuobjevené země roste už několik let. K jeho přednostem patří krásné moře a pláže, kouzelná příroda, památky, cenová dostupnost a ovšem bezpečnost. Bulharsko láká klienty, kteří by jinak uvažovali o zemích v severní Africe a zřejmě se zařadí mezi letošní nejoblíbenější turistické cíle.
Náš tip: pláž Nesebar


Španělsko - sázka na jistotu

Další zemí, která platí za ideální pro bezpečnou dovolenou u moře, je Španělsko. Jeho pláže a památky lákají každoročně statisíce turistů z celého světa. Kromě letovisek na pobřeží Costa Brava, Costa Dorana, Costa del Azahar, Costa Blanca, Murcia, Costa Tropical, Andaluzie i Costa de la Luz se zvýšil zájem také o dovolenou na Baleárských ostrovech Mallorca a Menorca.
Náš tip: Ostrov Mallorca


Řecko - tradiční bezpečná země

Také Řecko se těší pověsti bezpečného místa pro dovolenou. I když turistický ruch na některých východořeckých ostrovech v posledních letech ovlivňuje příliv uprchlíků, kteří sem přes Turecko utíkají před nepokoji ve své zemi. Cestovatelé to ale berou s nadhledem a na tuhle zemi nezanevřeli. Takže cestovní kanceláře hlásí rostoucí prodej zájezdů do Řecka.
Náš tip: Kos, Athos, Meteora


Země, o které je menší zájem
Nedá říct, že by dovolená v jakékoliv tradiční destinaci nebyla bezpečná. Vlivem znepokojivých událostí je ale menší zájem o Turecko a velmi rezervovaně se turisté staví i k Egyptu a Tunisku. Cestovní kanceláře pečlivě sledují situaci ve všech zemích, kam vozí své klienty na dovolenou a v případě potřeby ihned reagují na situaci, některé z nich například výměnou destinace na poslední chvíli.


Je v Turecku bezpečno?

V jinak zcela bezpečném a dobře fungujícím Turecku, které se jinak těší velké oblibě, se občas stane nějaký incident. K tomu poslednímu došlo loni v létě v kurdské provincii a jeho obětí byli dva vojáci. Ke klidu zákazníků nepřispívá ani situace v Sýrii a Iráku, odkud utíkají lidé před nepokoji. Tomu pak odpovídá rozpačitý zájem strávit tu dovolenou. Pořád se ale můžeme spolehnout na to, že v turistických oblastech, tedy na Turecké riviéře a Egejské riviéře je situace klidná a bezpečná.
Náš tip: pláž Side, jezero Van


Jak je to s bezpečností v Tunisku?


I tato krásná země s rozvinutým turistickým ruchem, donedávna považovaná za bezpečnou, se bohužel loni stala cílem dvou úroků na turistické cíle. To samozřejmě nepřispělo k pověsti Tuniska coby bezpečného místa pro dovolenou. Ostražitost turistů je proto pochopitelná. Na druhou stranu dovolená ve zdejších letoviscích pořídit za velmi nízké ceny. Dovolenou v Tunisku můžeme v tuto chvíli považovat za bezpečnou, jsou tu ale oblasti podél hranic s Alžírskem i Libyí, kde hrozí únosy a kam se nedoporučuje cestovat.
Náš tip: Solné jezero Chott el - JeridJe bezpečné cestovat do Egypta?


V posledních letech o Egypt upadá zájem a tlačí ceny zájezdů dolů. Důvodem jsou teroristické útoky. K poslednímu incidentu došlo začátkem ledna 2016 v Hurghadě. Dva ozbrojenci zaútočili na hotel, a i když byli rychle zneškodněni, jeden z nich pobodal tři návštěvníky. V hotelu byl také jeden český pár.

Místní si ovšem hýčkají turisty jako v bavlnce. V každém hotelu funguje ochranka a na veřejná místa dohlíží policie případně vojsko. Proto přes všechny politováníhodné události platí, že pokud se turisté pohybují v letoviscích a na střežených místech jako Luxor, Údolí králů nebo Gíza, nejsou přímo ohroženi. Více o aktuální bezpečnostní situaci v zemi najdete na stránkách MZV.
Náš tip: Velká sfinga v Gíze