SRÍ LANKA

Objevte s Ambierou

PERLU INDICKÉHO OCEÁNU

Sri Lance se také někdý říká " Malá Indie " a je zde spousta místa pro nezapomenutelné zážitky. Přínášíme tipy, jak si na ostrově Sri Lanka zpestřit dovolenou.

Nádherné pláže

Objevujte nekonečně dlouhé pláže s jemným zlatým pískem, romantické bělostné pláže v malých zátokách i pláže bičované větrem a vlnami. Některé jsou plné života, barů s typickou letní hudbou, rybářů tahajících sítě plné třpytících se ryb, jiné mají poklidnou atmosféru, kdy slyšíte pouze šum vln a listů palem. Pokud si pronajmete auto, snadno se dopravíte mimo turistické lokality a budete se kochat plážemi, kde jediný otisk lidské stopy bude ten váš. Ať už navštívíte kteroukoliv pláž, můžete si být jisti, že bude překrásná a v deštivých podzimních nebo chladných zimních dnech vás vzpomínka na ni vždy zahřeje. V plážové verzi dovolené by rozhodně neměly chybět oblastiGalle nebo Trincomalee. Městečka s krkolomnými názvyHikkaduwa nebo Unawatuna vás uvítají nízkými cenami a božskými, prázdnými plážemi. Společnost vám bude dělat jen řetěz vápencových vrcholků nad hladinou moře - dříve prý schůdná cesta po korálovém útesu do Indie, zvaná Adamův most.


Čajové plantáže

Není to tak dávno, kdy vysočinu Srí Lanky pokrývala neprostupná džungle a divoké hory. Pak přišli Britové, stromy pokáceli a vysočinu přetvořili na čajové plantáže. Výsledek je skutečným skvostem s úžasnou atmosférou. Vypravte se do města Ella, obklopeného zelenými nízkými keříky s bílými voňavými květy, mezi kterými se ladně pohybují sběračky čaje.


Čaj

Máte rádi čaj? Pak si nesmíte nechat ujít návštěvu některé z místních továren. Srílanský čaj, označovaný také jako Cejlonský, se drží na předních pozicích a Srí Lanka platí za jednoho z největších světových producentů čaje. Čajové továrny pořádají prohlídky, při kterých se seznámíte s celým procesem pěstování a zpracování čaje. Navštivte továrnu Dambatenne poblíž města Haputalé, kterou vybudoval známý Sir Thomas Lipton, továrnu Pedro Estate nedaleko města Nuvara Elija nebo Muzeum čaje u města Kandy. Kupte si některý z rozmanitých druhů černého čaje, chuťově výraznější zelený čaj nebo bílý čaj, který patří k nejkvalitnějším.


Pálivé jídlo

Základem srílanské kuchyně je rýže, která se zpravidla podává ke každému jídlu. V nabídce všech restaurací najdete rýži s kari, které se skládá z několika pikantních pokrmů připravených ze zeleniny, masa a ryb. Podává se společně s chutney (čatný), což je ostrá příloha ze zeleniny a chilli papriček. Na stole budete mít spoustu misek plných jídla, ke kterým doporučuji objednat také placku papadam se specifickou kořeněnou chutí. Doporučujeme zkusit např. rotty (omeleta s různými náplněmi), dezert wattalappam (mléčný pudink s karamelovou příchutí) nebo kiri peni (tvaroh s medem či sirupem).

Kontaktujte ještě dnes travel consultantky Ambiera 


Ajurvédská medicína

Ajurvéda je považována za nejstarší léčebný systém na světě. Zrodila se v Indii a je stará více než dva a půl tisíce let. Její vyznavači hovoří o velké prospěšnosti a účinnosti léčebných programů a terapií. Pokud jste unaveni uspěchaností moderní doby, bolí vás tělo nebo jen chcete zlepšit náladu, navštivte ajurvédské centrum vyskytující se v každém městě nebo kliniku, kde můžete absolvovat až několikatýdenní kúru. Pro dosažení rovnováhy a harmonie ducha i těla se používají oleje, bylinky a koření. Za relaxační kúru zahrnující olejovou masáž, pobyt v dřevěné parní rakvi, ze které kouká jen hlava (nic pro osoby trpící klaustrofobií) a léčbu třetím okem, kdy se člověku po dobu čtyřiceti pěti minut pomalu lije proud teplého oleje na čelo a masérka ho poté pomalu vtírá do spánků.


Místní trhy

V každém městě najdete trh, kde se dá koupit čerstvá zelenina, ovoce, maso i ryby. Je zde přeplněno, lidé se překřikují a všechny pachy dohromady vytváří směs nedefinovatelného, co se nedá dlouho vydržet. I tak doporučuji, protože se jedná o skvělý způsob, jak poznat místní suroviny a čichnout, v tomto případě doslova, k běžnému životu místních obyvatel.


Pamětihodnosti

Pokud toužíte po toulkách tropickým pralesem a objevování dávné kultury véddů, nesmíte minout centrum starověkého CejlonuAnuradhapuru. Kromě množství stúp tu najdete i ruiny slavného kláštera Mahavihara nebo klášter Jetevana. Dalším unikátem je tzv. Lví skála neboli Pevnost v oblacích či vyhlášené město chrámů a palácůPolonnaruwa, kde je ve svatyni Gal Vihara vytesána přímo do skal světoznámá socha Buddhy.Dávná historie na vás dýchne ve městě Dambulla, v jehož blízkosti se nacházejí skalní chrámy s neuvěřitelně zachovalými, barevnými nástěnnými malbami s buddhistickými motivy. Ve městě Kandy, posledním hlavním městě sinhálských králů, pak nesmíte minoutchrám Buddhova zubu, kde je skutečně ve zlatém relikviáři tento zub uchován.


Národní parky

Není krásnějšího pohledu na zvířata, než když se pohybují volně ve svém přirozeném prostředí. Na Srí Lance se nachází několik národních parků a rezervací. Mezi nejvyhledávanější patří národní park Yalaležící na jihovýchodním pobřeží ostrova. Žije zde kolem tří set slonů, kteří se ale nejnavštěvovanějším částem parku šikovně vyhýbají, přes dvě stě druhů ptáků, medvědi, jeleni, krokodýli, opice a levharti, k jejichž pozorování je nejvhodnější období od února do července, kdy klesne hladina vody. Pokud budete v Arugam Bay, pronajměte si skútr a vypravte se zhruba patnáct kilometr za vesnici, kde uvidíte sloní jednotlivce, a při troše štěstí i početné sloní rodiny, pravidelně se pasoucí kousek od silnice. Místní obyvatelé vás rádi nasměrují nebo doprovodí.


Želví farma

Na ostrově žije celkem pět druhů mořských želv: kareta obrovská, pravá, obecná, zelenavá a kožatka velká. Mnohé z nich se nevylíhnou, protože sběrači vyhrabou vejce z písku a šoupnou je na pánev. Želví líhně fungují na bázi vykupování vajec za vyšší cenu než by sběrači dostali na černém trhu. Lidé sem také nosí želvy, které mají poranění způsobená loděmi, sítěmi nebo zvířaty. Můžete tak vidět želví mláďata i dospělé jedince s krásně zbarvenými krunýři a dozvědět se mnoho zajímavých informací o jejich životě. Jednu z farem, Turtle Farm Peraliya, najdete dva kilometry od města Hikkaduwa.


Botanická zahrada Peradeniya

Botanická zahrada Peradeniya se nachází 6 km od Kandy, její plocha činí 60 ha a je největší na Srí Lance. V dobách, kdy město Kandy bylo královským městem, sloužila tato zahrada jako královská okrasná zahrada. Ze tří stran je ohraničena řekou Mahaveli ganga. Najdete zde sbírku orchidejí, zahradu koření, fíkus benjamín, který pokrývá 1600 m2, různé druhy palem a další stromy i kvetoucí keře a rostliny.
Na prohlídku zahrady si vyčleňte několik hodin.

Vstupné: 1200 Rs.


Sloní sirotčinec Pinnewala

Sloní sirotčinec najdete asi 10 km od města Kegalle, které leží na spojnici Colomba (příp. letiště) a Kandy, cca 1 hodinu a 15 minut od Kandy. Na tomto místě uvidíte nejvíce slonů pohromadě z celé Srí Lanky, původní ochrana slonů však časem přerostla v těžce turistickou akrakci.
Ošetřovatelé se zde starají asi o 70 slonů různého stáří, od mláďat až po více než šedesátileté. Někteří byli nalezeni jako opuštění či osiřelí, někteří jsou zranění. 2x denně sloni schází z kopce dolů k řece, kde se koupou, 3x denně je ošetřovatelé krmí.

Vstupné: asi 2800 Rs. (místní platí 100 Rs.)


Rybáři na kůlech

Rybáře na kůlech čekající na svou rybu můžete vidět mezi Unawatunou a Weligamou, pokud tudy pojedete ve správnou dobu.Rybáři mají dlouhé kůly zabodnuty v moři, nahoře kůlu je příčný trám, na kterém dovedou sedět i dvě hodiny a na vlasec chytat ryby. Těch je v tomto místě takové množství, že tento způsob chytání ryb patří k dobrému byznysu a jednotlivá místa se předávají z otce na syna.Kůl, si srílančané vyrábí z "železného stromu", jehož dřevo dobře snáší vodu a hnije pomalu.


Surfování

Za nejlepší surfařskou lokalitu v zemi je považována Arugamská zátoka (Arugam Bay). Toto nádherné místo, tvořené dlouhým pruhem jemného písku a vyhlášeným příbojem, poskytuje dlouhé a pomalu se lámající vlny, které jsou vhodné pro začátečníky (místo zvané Baby Point s písečným dnem) i pokročilé surfaře (místo zvané Main Point s korálovým dnem na některých místech). Vhodné podmínky jsou zde od června do září, kdy sezóna zaručuje slunečné počasí a stálý příboj, jenž má jeden a půl až dva metry. Najdete zde i další surfařská místa jako Pottuvil Point, Whiskey Point či Crocodile Rock. Ve vesnici se nachází několik surfařských obchodů, které pronajímají prkna všech délek a pořádají výlety za surfováním včetně skvělého oběda na pláži. K dispozici jsou také školení instruktoři, kteří se vám budou věnovat, kdykoliv se vám zamane. Do Arugam Bay se dostanete nejpohodlněji několikamístnou dodávkou, kterou si pronajmete i s řidičem přímo před letištěm v Colombu. Vzhledem k poměrně vysokým nákladům, kolem sto padesáti amerických dolarů za sedm až devět hodin jízdy, je vhodné naplnit auto více pasažéry. Pokud pojedete přes den, nezapomeňte před cestou zkontrolovat, zda funguje klimatizace, jinak se utopíte ve vlastní štávě.


Zaujal vás náš článek ? Kontaktejte ještě dnes travel consultantky , které pro vás vyberou nezapomenutelnou dovolenou na tomto fascinujícím ostrově. 

info@ambiera.cz │ tel. +420 604 720 050 │ www.ambiera.cz