SEYCHELY

Dovolená na Seychelách se stane splněním vašich nejtajnějších snů

Když se řekne "Seychely", každý si pravděpodobně vybaví bílé pláže, tyrkysovou lagunu a zelení překypující džungli. Tato představa se k realitě sice blíží, ale přesto nepřekoná skutečnou tropickou krásu tohoto souostroví. 

Seychely jsou domovem unikání fauny a flóry a užijete si zde nejen přírodní nádheru, ale i klid a únik od stresujícího každodenního života. K pobytu na Seychelách navíc nepotřebujete očkování, ani vstupní víza.

Ti, co už Seychely navštívili, se shodují, že jsou skutečným rájem na zemi. Dostane se vám totiž všeho, co můžete od luxusní dovolené očekávat - dokonalý servis, komfort, přepychové hotely, které jsou v souladu s okolní přírodou, gurmánské zážitky a mnoho zážitků, díky kterým si budete svou dovolenou připomínat po celý život..


Zažijte romantické chvíle na ostrovech v Indickém oceánu

Seychelské souostroví tvoří celkem 41 tropických ostrovů. Hlavní ostrov nese jméno Mahé, může se stát konečnou destinací i výchozím bodem k poznávání dalších obydlených ostrovů, jako je Praslin, La Digue, Silhouette. Fregate, Nort, Cousine a St. Anne. Každý z ostrovů je něčím charakteristický a představuje trochu jinou přírodní krásu. Ostrůvky z vnější korálové skupiny, jako je Bird, Desroches a Alphonse, sahají jen několik metrů nad hladinu oceánu.

Díky rozmanitosti seychelských ostrovů si tak každý může vybrat "kousek" svého vlastního ráje. Nejmenší ostrov La Digue je ideálním místem pro ty, co touží po klidu, prázdných plážích a autentické atmosféře. Na tento ostrov se přeplavíte lodí ze sousedního Praslinu. Ten je známý pro svůj národní park Vallée de Mai, kde můžete spatřit ikonický Coco de Mer - kokosový ořech, který svým tvarem nápadně připomíná ženské lůno. Hlavní ostrov Mahé je zase dějištěm aktivit. V oblasti Beau Vallon si užijí sportovci i ti, co vyhledávají večerní povyražení.  


Fauna a flóra na Seychelách

Seychely byly až do 18. století neobydlené, což vede k tomu, že mnohé druhy zvířat či rostlin jsou endemické. Seychely se dnes pyšní dvěma národními parky, sedmi mořskými parky a několika chráněnými oblastmi ve správě státu nebo nevládních organizací.


Želvy obrovské v současnosti žijí už jen zde a jejich příbuzné želvy sloní na Galapágách. Kromě toho zde žijí kaloni, gekoni, scinkové a bodlíni. Každý z ostrovů se pyšní několika vzácnými druhy ptactva.

Nejběžnějšími stromy na Seychelách jsou přesličníky přesličkovité a palmy kokosové. Vyskytuje se zde přibližne 80 endemických druhů. Panenské pralesy se nyní nacházejí jen ve vyšších polohách ostrovů Silhouette a Mahé a ve Vallée de Mai na Praslinu. Tohle údolí je jedním ze dvou míst na světě, kde rostou obrovské palmy coco de mer (lodoicea seychelská). Tím druhým místem je blízky ostrov Curieuse.

Seychely jsou také oblíbenou destinací pro pozorování vzácneho druhu ptactva a potápění. Krystalově čisté vody Indického oceánu otevírají zcela nový svět dobrodružství a zábavy. Podmínky pro potápění jsou perfektní. Jsou zde stovky různých druhů korálů, nad kterými můžete žasnout. Šnorchlování jen pár metrů od břehu Vám odhalí barevnou krajinu žijících korálů, mušlí a některé z 900 druhů ryb. Také nadšení rybáři shledají Seychely rájem. Moře je přeplněno marliny, žlutoploutvými, tuňáky a mnoha dalšími druhy ryb.


Kultura a národní identita

Stejně jako na Mauríciu a Réunionu, spojuje zdejší společnost kreolská řeč, kuchyně a kultura. Přes 90 % obyvatel hovoří kreolštinou jako hlavním jazykem, ale bez problémů se tady domluvíte i anglicky nebo francouzsky.

Zdejší rytmus práce se velmi líši od našeho západního, takže skutečne zde najdete božský klid. Asi 90 % Seychelanů žije na Mahé, zbylých 10 % většinou na Praslinu a na La Digue. Většina Seychelanů jsou katolíci a společnost řídi i nadále muži.

Tradičná kreolská kultura přežíva beze změn, což je vidět na místních tancích, hudbě, pohostinnosti, pověrách, jazyce a bezstarostném přístupu k životu.


Klima

Poloha Seychel v blízkosti rovníku zajišťuje teplo po celý rok, navíc se Seychely nachází mimo oblast výskytu cyklón, tudíž jsou ideální celoroční turistickou destinací. Jde jen o to, který monzun právě ovlivňuje počasí na ostrovech. Od prosince do března ovlivňují ostrovy severozápadní pasáty, počasí je teplé a vlhké. Nejvíce srážek spadne během ledna a února. Od května do října ovlivňuje klima jihovýchodní monzun, je o něco chladněji s menším množstvím srážek, vane silnější vítr a také moře je divočejší (obzvláště při jihovýchodním pobřeží). Přechod mezi oběma periodami je duben, nejklidnější a nejteplejší období a listopad


Jídlo

V místní kuchyni se odráží původ Seychelanů, takže zde najdete prvky čínské, indické, evropské a africké kuchyně. Hlavně tu ale narazíte na kreolskou kuchyni, ve které převažují ryby a dary moře, třeba Kari zourit(chobotnice na kari), Tec tec soup (polévka z korýšů), Poisson sale (nasolená sušená ryba) nebo Poisson grillé (marinovaná grilovaná ryba).

Pokud ovšem srovnám restaurace na Mauritiu a na Seychelách, na Mauritiu mají restaurace klasického typu daleko širší nabídku a řekl bych i vyšší úroveň a jsou obecně levnější.


Hlavní město Victoria

Mahé hostí nejen hlavní letiště země, ale i hlavní město Victorii. Z letiště do Victorie se nejlevněji dostanete autobusem, zastávky jsou vesměs vyobrazeny na samotné silnici. Pro zastavení zamávejte řidiči, případně zmáčkněte tlačítko stop. Jízda je vždy za 5 rupií nezávisle na vaší výchozí a cílové destinaci. Ve Victorii se nachází dopravní uzly v podobě autobusového nádraží a lodního přístavu. Shlédnout zde musíte Clocktower, v kreolštině jako Lorloz. Město není příliš velké a centrum projdete pěšky. Na jihu města můžete navštívit botanickou zahradu.


Beau Vallon, turistická část ostrova

Z Victorie se rychle přesuňte dále. Hlavní plážovou lokalitou na Mahé je Beau Vallon. Dlouhá 3 kilometrová pláž vás rozhodně neohromí. Nenajdete zde nic noblesního, ani kouzelného. Co však překvapí je fakt, že i zde je téměř liduprázdno. Prázdné pláže jsou totiž na Seychelách téměř standardem. Co však nelze Beau Vallon odepřít je fascinující západ slunce.


Anse Lazio, jediná seychelská pláž

Anse Lazio - jediné místo na Praslinu, které si zamilujete. Na nejsevernější pláž ostrova se dopravíte autobusem (směr Boudin nebo Zimbabwe). Vystoupíte na konečné u pláže Anse Boudin, odkud přes prudký kopec půjdete ještě 15 - 20 minut pěšky. Námaha bude odměněna čistou pláží se žulovým zátiším, tedy přesně tím, proč jste na Seychely vydali.


Vallée de Mai, přírodní rezervace na seznamu UNESCO

Druhým důvodem, proč navštívit Praslin je místní národní park Vallée de Mai v samém nitru ostrova. Vstupné 20€ je výměnou za 2 - 4 kilometrové trasy touto přírodní rezervací patřící pod UNESCO a nabízející 4 druhy palem, včetně Lodoicey seychelské s typickým dvoukomorovým kokosem. Šťastné povahy mohou spatřit endemického papouška černého. Autobusy jezdící k Vallée de Mai nesou tuto informaci v informační ceduli na předním skle.


Co si přivézt

Ořechy coco de mer pravé i napodobeniny, suvenýry ve tvaru coco de mer, barevně malované a vyřezávané mořské ryby, upomínkové předměty vyrobené z kokosových ořechů, dárková balení koření, vanilky nebo čaje.