MEXICO

Mexiko - země starých památek a nádherného moře

Mexiko je severoamerický stát, malou částí zasahující do Střední Ameriky. Na severu hraničí s USA, na jihu a západě s Tichým oceánem, na jihovýchodě s Guatemalou, Belize a Karibským mořem, východní břehy omývají vody Mexického zálivu.

Sever země kolem hranic zabírají pouště Sonora a Chihuahua, které dále přecházejí na území USA. Podél západního a východního okraje Mexika se táhnou pobřežní nížiny. Ty se směrem do vnitrozemí zvedají v pohoří Sierra Madre Occidental (na západní straně) a Sierra Madre Oriental (na straně východní). Uprostřed státu se mezi horami rozprostírá skupina plošin, známá pod souhrnným názvem Altiplano Central. 

Všechny uvedené celky jsou v jižní části přerušeny od západu k východu se táhnoucím vulkanickým pásem Cordillera Neovolcánica, jemuž vévodí aktivní sopky Popocatépetl (5 452 m), Volcán de Fuego de Coloma (3 960 m), Pico de Orizaba (5 636 m), Iytaccíhuatl (5 286 m). Jihozápadnímu mexickému pobřeží dominuje nížina, přecházející v pohoří Sierra Madre del Sur, které se táhne až k nejužší části státu - šíji Tehuantepec (široká jen 220 km). Její sever představují džunglí porostlé bažinaté plochy, které dosahují až na poloostrov Yucatán. Zde převažují savany, na samém severu ustupující polopouštím.


Zajímavosti ze zvířecí říše

Mexiko je domovem velmi vzácného druhu - zajíce vulkánového, který žije v blízkosti mexických sopek.

Čivava, nejmenší psí plemeno na světě, bylo pojmenováno podle jednoho z mexických států - Chihuahua.

V džunglích jižního Mexika žije jaguár, největší divoká kočka Severní Ameriky. Každým rokem migrují z Kanady a USA do Mexika milióny monarchů. Bohužel vlivem rozsáhlého kácení lesů ubývá přirozeného prostředí těchto motýlů, čímž se jejich počet rapidně snižuje.

Kontaktujte ještě dnes travel consultantky Ambiera 


Nápoj, bez něhož by Mexiko bylo něco jako Čechy bez piva...

Agave tequilana (modrá agáve) byla v dávných dobách rostlinou, kterou domorodí Mexičané užívali jako zdroj potravy, výroby látek a papíru. V některých případech mohla posloužit i jako prostředek k mučení nepřítele. Dnes se agáve asi každému vybaví v souvislosti s výrobou národního mexického nápoje - tequily.

Pro milovníky míchaných nápojů lze doporučit osvěžující Margaritu. Jedná se o koktejl vyrobený z tequily, Cointreau (nebo podobného likéru s chutí pomeranče) a limetkové šťávy. Klasická Margarita má příchuť limetkovou, ale existuje nepřeberná řada dalších variací od jahodové přes mangovou, broskvovou, malinovou atd.


Co pěkného si z Mexika přivézt na památku?

Mexiko oplývá neobvyklým množstvím zručných řemeslníků a lidových umělců, jejichž překrásným výrobkům lze jen těžko odolat.

Přestože ve městech jen zřídka zahlédneme někoho v tradičním kroji, stačí, když vyjedeme o něco dále na venkov, a rázem budeme ohromeni nepřebernými variacemi a pestrostí typických oděvů. Čím odlehlejší kraj, tím větší originalita. Jedním z takových míst je například městečko San Cristóbal de Las Casas ve státě Chiapas. Každý den se do něj z okolních malých vísek scházejí drobní domorodí pěstitelé, chovatelé, řemeslníci a kupci, aby se účastnili místních proslulých trhů.

Velmi oblíbenými textilními výrobky a suvenýry jsou různé deky, přehozy a nástěnné koberečky, utkané výhradně muži na stavech větších rozměrů, poháněných šlapacími pedály.

Zajisté krásným dárkem z cest po Mexiku bude nějaký pěkný kousek keramiky. Tradice její výroby sahá daleko až tisíce let zpátky. 

Barevné kresby na amate, papíře vyrobeném z kůry stromů, jsou dalším běžně dostupným a velmi vděčným suvenýrovým artiklem, na který narazíte téměř v každém obchůdku s upomínkovými předměty.


Mexická kuchyně je poměrně exotická a velmi pikantní. 

Vznikla promícháním aztéckých, mayských a španělských kulinářských tradic. Každá z oblastí Mexika má prakticky svoji vlastní kuchyni, ovšem všude jsou základem jídelníčku kukuřice, fazole a chilli papričky. Jako ochucovaní prostředky slouží koriandr, kmín, česnek, hořká čokoláda, limetky a avokádo. Fazole (frijoles) jsou všech velikostí a barev, nejčastěji černé nebo červené. Obvykle se podávají jako "refritos", tj. uvařené, rozmixované a poté s cibulí, česnekem a chilli osmažené na pánvi.

Typické pokrmy
Tradičními jídly jsou v Mexiku kuře, krocan a vepřové maso, z polévek pak jsou velmi oblíbené "sopa de lima", což je kuřecí vývar ochucený citrónem. Slavnostním národním jídlem je "mole poblano" - vařená krůta nebo krocan s hustou hnědou omáčkou z chilli, koření, oříšků a hořké čokolády. 


Mexiko a jeho krásy, kam se podívat?

Mexiko nabízí mnohem víc než přeplněná rekreační střediska. Prozkoumáte-li jiné oblasti, objevíte opuštěné pláže, pozůstatky dávných civilizací a okouzlující národní parky. Přestože výběr 'nejkrásnějších míst' je samozřejmě subjektivní a každému se líbí něco jiného, berte tuto nabídku jen jako inspiraci, kam se v Mexiku podívat:


Yucatán

Jestli vás lákají mayské památky, je poloostrov Yucatán místo pro vás. Kromě nádherných ruin a národních parků vás ohromí i kilometry bílých pláží a neuvěřitelná jeskynní jezera, tzv. Cenotes, ideální na potápění.

Oaxaca

Město je právem zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Nenechte si ujít pestrobarevnou koloniální architekturu, místní trhy a čas si udělejte i na okolí plné fotogenických vodopádů.

Copper Canyon

Útesy, skály, jeskyně, dechberoucí výhledy... Je větší než jeho americký protějšek Grand Canyon a návštěvníci Mexika by si ho neměli nechat ujít. Skrze celý kaňon jezdí proslulý vlak The Chihuahua al Pacifico.

Chichen Itza

Zřícenina mayského města, Chichen Itza, na mexickém poloostrově Yucatán je zařazena na seznam světového dědictví UNESCO. Patří také k novodobým sedmi divům světa. Pokud jedete do Mexika, toto místo musíte rozhodně navštívit. Celé oblasti dominuje pyramida a chrám boha Kukulkána El Castillo. Na každé straně pyramidy je 91 schodů, což spolu s posledním stupněm dává dohromady 365 jako dnů v roce. Přestože se na vrchol možná nedostanete, i tak je prohlídka El Castillo Chichen Itza zážitkem.

Cola de Caballo (Koňský ocas) 

Cola de Caballo (neboli koňský ocas) jsou vodopády v Monterrey, které přitahují obrovské množství návštěvníků. Kaskády jsou velmi fotogenické a okolí přitahuje milovníky přírody a outdoorových aktivit. Rezervujte si hotel v nedalekém středisku a užívejte si turistiku, jízdu na kánoji nebo na koni.


Zaujal vás náš článek ? Kontaktejte ještě dnes travel consultantky , které pro vás vyberou nezapomenutelnou dovolenou na tomto fascinujícím místě.

info@ambiera.cz │ tel. +420 604 720 050 │ www.ambiera.cz