KEŇA

Keňa je jedním z afrických přímořských států, do kterého se díky přírodním krásám vydává stále více turistů. 

Zažijte opravdu netradiční dovolenou v Keni i vy! 


Tato úžasná země leží na východním pobřeží rovníkové Afriky. Krajina je tvořená vysokými horami střídajícími se s jezery, savanou, lesy a pláněmi. Keňské pobřeží je tvořeno bílými plážemi s jemným bílým pískem a je omýváno teplými vlnami průzračného, blankytně modrého Indického oceánu. Můžete zde strávit odpočinkovou dovolenou s koupáním v teplém oceánu, kde díky korálovému útesu, který se táhne podél pobřeží Keni, lze při šnorchlování obdivovat krásy podmořského života. Když už se vydáte do Keni, není možné vynechat výpravnou safari. Pozorování divoké zvěře v její domovině je zážitek na celý život, který ve Vás probudí lásku k africké přírodě a bude Vás nutit se sem vracet.


Co navštívit?

Lake Victoria

Je rozděleno mezi Ugandou, Keňou a Tanzánií, je to druhé největší jezero na světě. V Keni je hlavním bodem Winam Gulf a Kisumu největší přístav, ostrovy Rusinga, Takawiri a Mfangano z Mbita Point. Zkameněliny z dávné doby lze najít na Rusinga Island, na ostrově Mfangano jsou 18.000 let staré skalní malby Pygmenjů Twa. Na jezeře funguje rybářský průmysl a jezdí sem i sportovní rybáři.


NP Lake Nakuru

Mezinárodní místo RAMSAR, bažiny jsou známé velkým výskytem plameňáků a pelikánů, jeden z mála oplocených parků v Keni, je také domovem ohrožených druhů žirafy Rothschildovy, černého a bílého nosorožce, lze tu vidět i levharty.


Národní rezervace Samburu

a okolí jsou domovem somálských pštrosů, zeber Grévyho, gerenuků, oryxů Beisa a žiraf mřížkovaných, mnoha ptáků. Velká stáda slonů se soustřeďují kolem řeky Ewaso Ngiro v období sucha, přilehlá rezervace Buffalo Springs a Shaba zvětšují území, kde se pohybují.

Lake Turkana

Jade Sea je největší jezero Keni z Veké příkopové propadliny, táhnoucí se od hranic s Etiopií do údolí Suguta. Kolem je vyprahlá krajina, v jezeře žije mnoho krokodýlů nilských a ryb. Sibiloi národní park, je nazýván Kolébkou lidstva díky nálezům zkamenělin v Koobi Fora, je to místo UNESCO. Každoroční festival na Lake Turkna v květnu v Loyngalani je velmi zajímavý.


Laikipia

Je na druhém místě co se týče množství zvířat,na Planině Laikipia žijí ohrožené druhy - sitatunga, antilopa Grévyho, nosorožci bílí a černí. Existují zde desítky komunit a soukromých rezervací, dokazujících, že zvířata mohou žít v souladu s lidmi. Na počátku 80.let 19.století zde začala ochranářská aktivita založením útočiště pro hrochy Ngare Sergoi Rhino Sanctuary na 2000 hektarech, to se pak zvětšilo a vzniklo Lewa Wildlife Conservancy v roce 1995. V roce 2004 byl založen, Northern Ranchlands Trust, nadace, která změnila život místních lidí ochraňujících přírodní zdroje. Laikipia je příkladem pro zbytek AfrikyMount Kenya

Vystupuje majestátně nad mraky, rozeklané vrcholky Bation (5.199m), Nelion (5.188 m) a Point Lenana (4.985m) jsou pokryty tropickým ledem. Nelion a Bation vyžadují technický výstup, ale Point Lenana lze dosáhnout několika cestami. V roce 2012 zde byla vytvořena nejvyšší via ferrata na nejnáročnější části výstupu na Point Lenana. Scenérie a flóra jsou zde nádherné, od hustého lesa po alpské louky, obrovské lobélie.


Lamu

Leží na severu u pobřeží Keni, souostroví Lamu tvoří Lamu, Manda, Pate a Kiwayu. Město Lamu je na seznamu UNESCO, vzniklo již v 9.století, jsou zde ukázky domů obchodníků z 19.století a silná svahilská kultura, lze tu navštívit ruiny svahilských staveb, plavit se na dhow, vynikající šnorchlování a krásné pláže s dunami. 


Mombasa

Ostrovní brána k severním a jižním plážím. Je to obchodní přístav a druhé největší město v Keni, Staré Město ze 13.století se svahilskou kulturou a Fort Jesus, pevnost postavená Portugalci v 16.století jsou nejzajímavější. Ve městě jsou trhy a bazary, chrámy Hindu a mešity. Diani Beach, 30 km na jih od Mombasy nabízí výběr hotelů a aktivit a je jich tu méně než na sever od Mombasy, pobřeží je klidnější. 


Kontrasty této země se prolínají také do kuchyně. 

Na jedné straně jsou tu jídla plné exotiky a kulinářského zážitku a na straně druhé jídla, která jsou sice na suroviny (převážně maso) velice chudá, ale chuťově mají také něco do sebe.

Typickým jídlem domorodců je kukuřičná kaše ugali. Tu by však nároční turisté, kteří navštíví tuto krásnou zemi asi přiliš neocenili. Pro ně je v luxusních hotelech nachystaná kromě tradičních keňských specialit, také kuchyně britská, řecká, indická, italská či čínská. Určitě se doporučuje také navštívit některou z luxusnějších restaurací a zkusit pár tradičních pokrmů.


Velmi oblíbené je opečené skopové, hovězí a také kozí maso, které nazýváme nyama chomu. Kuchař Vám vždy rád připraví, tu část masa, kterou máte nejraději a kterou si dopředu vyberete. Dalším oblíbeným pokrmem je kuku chomu, což je pro změnu pečené kuře. K masu se vždy podává příloha, dle přání hosta a to např. hranolky, brambory, rýže, ale také třeba nekvašená chlebová placka chapati, rozmačkané banány matoke, nebo také už zmiňovaná kaše ugali. 


Něco dobrého k pití v Keni

Co se alkoholických nápojů týče, mají Keňané také své pivo zvané Pombe - kvasí se z banánů, prosa, cukru a bylinek a chuťově není příliš dobré. Podobně je na tom také víno, i když alternativa z manga či papáji není až tak hrozná. Pokud do ochutnávky těchto dvou nápojů jít nechcete, stačí navštívit obchod, kde nakoupíte kvalitní ležáky i lahodné jihoafrické víno.

Výborným alkoholickým nápojem je také Kenya Cane (bílý rum) a Kenya Gold (kávový likér).

Nikdy však nezkoušejte ochutnat po domácku vyrobenou pálenku zvanou chang´a, která díky své nedokonalé výrobě může být i jedovatá!

Tradiční keňský nealkoholický nápoj je čaj (chai) vyroben z čajových lístků, mléka, vody a cukru. Dále se také doporučuje ochutnat mrkvovou šťávu, mučenkový džus nebo limonádu Krest.


Zaujal vás náš článek ? Kontaktejte ještě dnes travel consultantky , které pro vás vyberou nezapomenutelnou dovolenou na tomto fascinujícím ostrově.


info@ambiera.cz │ tel. +420 604 720 050 │ www.ambiera.cz