KAPVERDSKÉ OSTROVY

Název Kapverdy zní v originálu República de Cabo Verde, což v překladu znamená Zelený mys. 

Historie těchto ostrovů sahá do 15. století, kdy byly prvně kolonizovány portugalskými mořeplavci. Díky své atraktivní poloze lákaly Kapverdy v minulosti zejména piráty, včetně nejznámějšího Sira Francise Drakea.
Novodobé Kapverdské ostrovy se nesou ve znamení levné, ale luxusní a exotické dovolené.


Kapverdské ostrovy, zkráceně taktéž jako Kapverdy, jsou ostrovním státem při západním pobřeží afrického kontinentu. Kapverdy, souostroví 10 menších ostrovů sopečného původu, leží ve vodách Atlantského oceánu přibližně 570 km od pobřeží další dovolenkové destinace Senegalu. Od poslední části Evropy jsou Kapverdy odděleny asi 1.500 km, a to od severněji ležících Kanárských ostrovů. Hlavním městem Kapverd je Praia. 


Tichá dovolená s nekonečnými plážemi

Kapverdské ostrovy jsou složeny z 10 větších a několika dalších menších ostrovů. Největší z nich jsou ostrov Sal, ostrov Boa Vista a ostrov Maio. Tyto ostrovy jsou rozlehlé, písečné, s malou vegetací a s absencí jakýchkoliv kopců a skal. Zbylých sedm ostrovů je naopak více kamenitých s větším podílem vegetace.

Sal, Boa Vista a Maio nabízí překrásnou dovolenou zejména pro ty, kteří hledají klid, pohodu a dlouhé písečné pláže. Kapverdská letoviska se velmi podobají těm, které najdeme v Egyptě či Tunisku. Rozhodně je však nemůžeme v žádném případě porovnávat. Kapverdy nabízí mnohem více luxusu a stálejší klimatické podmínky, které jsou vhodné k návštěvě po celý rok.


Stálé počasí na Kapverdách

Klima a podnebí na Kapverdských ostrovech je velmi příznivé. Po celý rok zde najdeme teploty mezi 20 - 30°C. Teplota moře u Kapverdských ostrovů je značně ovlivněna studenými proudy. Díky tomu se voda celoročně pohybuje okolo 23 - 24°C. Tedy žádná káva, ale rozhodně ani studená voda. Tyto teploty jsou přeci jen typické pro Atlantik. Naopak voda v bazénu se ohřívá velmi rychle. S čím je nutné na Kapverdách počítat je fakt, že povětrnostní podmínky nejsou klidné. Vítr tu bude foukat neustále, nejsilnější bývá v počátku roku, proto je dobré myslet i na lehký svetr či mikinu v případě večerních procházek po nekonečně dlouhých plážích.


Kapverdská kuchyně

Kuchyně na Kapverech je vydatná a chutná. Ochutnejte místní recepty z kvalitních místních surovin. Není pochyb o tom, že národní jídlo z ostrovů je Cachupa. Je to vlastně druh guláše, který obsahuje kukuřičnou kaši, cibuli, zelené banány, maniok, sladké brambory, dýni, rajčata, zelí, případně slaninu. Ochutíme česnekem a novým kořením.

Pro milovníky masa, kuchař přidá salám,hovězí či vepřové maso.
Často se Cachupa vaří s rybami - takzvaná Cachupa Rica
Je to tak oblíbené jídlo, že si ho Kapverďané dají klidně k snídani, obědu nebo večeři.

Výborná Cachupa - Výborné jsou ve zdejších restauracích pokrmy z ryb. Kdo neochutná na Kapverdech steak z čerstvého tuňáka, tak neví jak výborné jsou ryby. Oblíbená jsou na ostrovech dušená masa, ke kterým dostanete fazole. Ke každému vydařenému obědu patří kuřecí nebo rybí polévka.

Dezerty - Jelikož je zde k dispozici pro nás celkem exotické ovoce. Například papaya, mango, kokos.Tak i dezerty jsou pro většinu z nás novinkou. Ovocné dortíky, kávový pudink nebo různá želé jsou lahůdkou k odpolední kávě.

Nápoje - Všude na ostrovech Vám nabídnou klasický grogue, což je místní pálenka vyrobená z cukrové třtiny. V hotelových barech dostanete různé míchané nápoje doplněné právě o grogue. Pontche je směs grogu a cukrové třtiny melasy, rafinovaných s citrusovým ovocem a hřebíčkem.


Ostrov Boa Vista

Boa Vista - v překladu "dobrý pohled" - je svou rozlohou třetím nejmenším ostrovem Kapverdských ostrovů, jež turisty láká na jedny z nejkrásnějších pláží s bílým, jemným pískem a mořem s nádherně průzračnou a čistou vodou, která doslova vybízí ke koupání.. Mezi nejznámější pláže jednoznačně patří Curranlinho, která je turisty často přezdívána Santa Monica. Dále je třeba zmínit i Cabo Santa, kde se turisté s nadšením věnují různorodým vodním radovánkám. Ostrov Boa Vista vás jistě okouzlí kilometry ověnčenými písečnými dunami, které jsou jen místy přerušeny oázami datlovníků.


Santa Maria

Santa Maria je jedno z nejnavštěvovanějších letovisek ležící na jižním cípu ostrova Sal, které dříve platilo za rybářské městečko. Příjemnou atmosféru zde dotváří pastelově zbarvené domy, jež jsou v těsné blízkosti četných hotelových komplexů, které se těší stále větší oblibě a turisté je s radostí vyhledávají. Nabízí jim veškerý komfort a pohodlí, které k dovolené u moře neodmyslitelně patří. Nechte se okouzlit azurově modrou vodou a bílými plážemi, které jakoby neznaly konce.


Praia

Praia - v překladu pláž - je hlavní a zároveň přístavní město ležící na ostrově Santiago. Možná vás překvapí mírné pouštní klima s občasnými krátkými dešti a velmi výrazným, mnohdy až zdlouhavým obdobím nepříjemného sucha.

Naleznete zde celou řadu zajímavých památek, které byste si rozhodně neměli nechat ujít. Mezi nejznámější jednoznačně patří stará radnice či prezidentský palác.


Umění místních obyvatel na Kapverdech

Nejoblíbenější umění Kapverďanů jsou výroba keramiky a tkaní.
Co se týče keramiky,nejdůležitější keramické výrobky jsou velké nádrže na vodu (nazvané Potes), vázy a další sochy. Kapverďané rádi tkají tapiserie bílé, indigo a černé barvy.

Pro místní obyvatele jsou také typické oděvy z džínoviny barvené indigovou modří.
Mezi známé umělce patří na Kapverdách jména Manuel Figueira, Barros-Gizzi a Maria-Luiza Queirós. Jsou to malíři typické malby v pestrých barvách na plátno nebo dřevěný podklad.
Pozor: vývoz originálních maleb není z ostrovů povolen. Pochopitelně různé suvenýry a napodobeniny uměleckých děl jsou běžně dostupně na tržišti nebo i u některých hotelů.
Obvykle je prodávají přistěhovalci ze Senegalu. Kvalita těchto upomínkových předmětu není dobrá.