FIDŽI

Souostroví Fidži leží v jihozápadní části Tichého oceánu v Melanésii. Západně od Fidži leží Vanuatu, severně Tuvalu, východně Tonga. 

Fidži se skládá z 332 ostrovů - velké ostrovy jsou sopečného původu, malé pak korálového. 


Na Fidži prý žijí nejšťastnější lidé na světě. Dave Lister ze seriálu Červený trpaslík asi věděl, proč sní o životě právě na Fidži, Fušálu. Možná viděl romantický film Modrá laguna, který se tu natáčel v roce 1980.


Vítaní turisté

Poslední známý snímek, který se tu filmoval, je Trosečník s Tomem Hanksem. Ostrov Mondriki je stále opuštěný, poznáte jej bezpečně podle skaliska, kde si chtěl ztroskotaný hrdina vzít život a odkud vyhlížel záchranu.

Všude vítají turisty s otevřenou náručí. Na letišti jsme poprvé slyšeli písničku Bula, při setkání se zdraví jíž z dálky "bula, bula" . Když přijede k hotelu autobus s turisty, sejdou se zaměstnanci, kteří nemají nic důležitějšího na práci, než aby je přivítali. Stejné je to, když k ostrůvku dorazí loď. Pohostinnost místních je obdivuhodná.

Na Fidži nikdo moc nepospíchá, platí tu totiž fidžijský čas. Jednoduše žádný stres, pokud vám v hotelu slíbili, že něco přinesou tak počítejte hodinu, možná dvě. 

Kontaktujte ještě dnes travel consultantky Ambiera 


Napříč souostrovím vede 180. poledník, čímž se zároveň ocitají na východní i západní polokouli. Začíná tu zemský den. Podobně jako popisoval Jára Cimrman Dobytí severního pólu: "Jdu na sever a už jdu na jih." Můžete tak cestovat časem, mezi včerejškem a dneškem, nebo zavolat domů z budoucnosti. Když je na Fidži sedm hodin ráno, v Česku je devět večer předchozího dne.


Dva světy

Na ostrovech Fidži se střetávají dva světy - indický a fidžijský.

Na okolních malých ostrůvcích žijí převážně Fidžijci, usměvaví lidé, kteří mají srdečnou radost, když vám mohou s něčím pomoci. Nikde jinde ve světě jsme se zatím nesetkali s takovým vřelým zájmem. Nejen na recepci hotelu, ale každý prodavač, kolemjdoucí, který vám poradí cestu, se zeptá na to, odkud jste, jak dlouho jste a budete na ostrovech, co jste viděli...


Misionáře snědli

Na ostrovech občas narazíte v obchodech se suvenýry na zvláštní dřevěné nástroje. Jsou asi metr dlouhé a každý prodavač vám s neskrývanou radostí a zájmem bude vysvětlovat, na co je předkové používali.

"Toto byla vidlička a tady toto položili oběti na krk takto, aby jí zlomili vaz," bere do ruky prodavač další hezky vyřezávaný nástroj ve tvaru hada s otevřenými ústy a přikládá si ho pod bradu. Trochu nás to děsí. Můžeme být ale v klidu, protože kanibalismus tu Fidžijci nepraktikují téměř 150 let, stali se z nich křesťané.

Jeho poslední obětí byl anglický misionář Thomas Baker, který pravděpodobně zapomněl na pravidlo, že se Fidžijcům za žádnou cenu nesmí sahat na vlasy. Z Bakera tak zbyly jen boty, jež dodnes vystavují v muzeu v Suvě. Od té doby se potomci náčelníka Ratua Udre Udre omluvili anglické rodině misionáře Thomase Bakera už třikrát. Naposledy roku 2003.


Jak dnes pijí kavu

Obřad kava-kava dnes může vyzkoušet každý turista. Dříve se ho účastnily jen čestné návštěvy nebo výše postavení příslušníci kmene. Jen pro upřesnění, kava nemá nic společného s kávou.

Tradiční silná kava prý pomáhá proti bolestem hlavy, podporuje trávení, pročišťuje močové cesty a má uklidňující až uspávací účinky. Nápoj většině turistů ale nechutná. Nápoj se připravuje z drceného kořene pepřovníku omamného (piper methylsticum). Má lehce opojné účinky, ale není návykový.


Stravování

Většina restaurací je indických a čínských. Doporučuje se obědvat v indických restauracích (bez alkoholu) a večeřet v čínských. 

Kuchyň na Fidži je směsicí Fidži, Polynésie, Indie, Číny a západního stylu. Hlavním produktem je cassava (místní sladké brambory), taro kořeny, mořské plody v kokosovém krému a kokoda (syrová ryby v kokosovém mléku) a citronáda.  Specialitou pro cizince jsou velké trhy, kde můžete koupit čerstvé exotické ovoce, zeleninu, koření i jiné produkty za neuvěřitelně nízkou cenu. Ve větších městech jsou restaurace z různých koutů světa a cenově rozdílné. S kuchyní této země se setkáte spíše v resortu, kde vás kuchaři chtějí seznámit s výtečnými pokrmy, které ostrovy Jižního Pacifiku nabízí. 


Kam se vypravit

Suva

Hlavní město Fidži. Nachází se na jihovýchodním pobřeží Viti Levu, v centrálním obvodu. Je komerční i politické centrum a největší obydlená oblast Jižního Pacifiku kromě Austrálie a Nového Zélandu. Ačkoliv Suva leží na poloostrově, je téměř celá obklopena mořem. Pobřeží je lemováno mangrovými porosty. Velká část centra města je vybudována na mangorvníkových bažinách


Nadi

Třetí největší město na Fidži. Leží na západní straně hlavního ostrova Viti Levu. Většinu obyvatel tvoří Indové a Fidžijci. Město je centrem hinduismu a islámu. Chrám Sri Siva a Subramaniya.


Souostroví Yasawa

Skládá se ze šesti hlavních ostrovů a řady malých ostrůvků. Souostroví je vulkanického původu, velmi hornaté s vrcholky dosahujícími od 250 - 600m.n.m. Největší ostrovy jsou Yasawa a Round Island.


Zaujal vás náš článek ? Kontaktejte ještě dnes travel consultantky , které pro vás vyberou nezapomenutelnou dovolenou na tomto fascinujícím místě.

info@ambiera.cz │ tel. +420 604 720 050 │ www.ambiera.cz