DOMINIKÁNSKÁ REP.

Dominikánská republika - dovolená bez mraků a kompromisů, to Vám nabízí Ambiera

Bílé písky s nádhernými palmami, průzračné moře ke koupání, šnorchlování a potápění, množství sportovních aktivit, vynikající exotická kuchyně, vstřícní a milí domorodci a skvělá úroveň ubytování, to vše je Dominikánská republika. Vydejte se s námi za nádherným slunečným počasím, klidem a dokonalou relaxací do karibského ráje, v němž se na mnoha místech doslova zastavil čas.


Malé i velké atrakce u Karibiku

V Dominikánské republice najdete kromě skvostných pláží i celou řadu dalších lákadel. Poznejte UNESCEM chráněné hlavní město Santo Domingo, národní park Los Haitises, mořskou rezervaci Marinarium či ostrůvky Catalina a Saona. Vnitrozemí překypuje nádhernou, tropickou přírodou plnou typické fauny a flóry.

Na pobřeží Dominikánské republiky vyrostla v posledních letech celá řada moderních, komfortně vybavených rekreačních letovisek. K nejznámějším se řadí rušná Punta Cana na východě a Bayahibe s La Romanou na jihu. 


JARABACOA

Městečko Jarabacoa, obklopené nádhernou přírodou, leží na horním toku řeky Yaque del Norte v pohoří Cordillera Central. Samo o sobě je nevýrazné, ale je to ideální výchozí bod pro pěší turistiku a výlety na koních. V okolních piniových lesích se nachází romantické, divoké vodopády, které můžete obdivovat z visutých mostů nebo se rovnou zchladit v jejich průzračné studené vodě. Kdyby se vám tato oblast zdála nějak povědomá, tak vězte, že se tu natáčely scény z Jurského parku. Na své si zde také přijdou milovníci dobrodružných sportů - canyoningu, raftingu a horolezectví.


LAGUNA GRI-GRI

Z města Río San Juan pravidelně vyjíždí skupinky turistů na loďkách a vydávají se po přírodní síti vodních kanálů prozkoumat úžasné krápníkové jeskyně a tropické mangrovové bažiny (mangrovy mají mohutné vzdušné kořeny, které vytvářejí spleť bizarních tvarů). Zlatým hřebem atraktivního výletu je koupání v korálové laguně Gri-Gri, kde na vás čeká pohádkově tyrkysová voda.

Kontaktujte ještě dnes travel consultantky Ambiera 


NÁRODNÍ PARK LOS HAÏTISES

Unikátní přírodní rezervace, kam se dostanete z přístavu Sabana de la Mar. Lze tu spatřit prakticky všechny druhy rostlin a zvířat, které v Dominikánské republice žijí, např. pestrobarevné papoušky, pelikány, plameňáky, leguány, varany i kapustňáky. Další zajímavostí jsou vápencové jeskyně, kde se v neporušené podobě dochovaly nástěnné malby Tainů, znázorňující muže při lovu a nadpřirozené bytosti.


SANTIAGO DE LOS CABALLEROS

Druhé největší město Dominikánské republiky leží uprostřed údolí Cibao a má asi 650 000 obyvatel. Cestou k němu se budete míjet plantáže a venkovské farmy domorodců. Ve městě, považovaném za zemědělskou metropoli, uvidíte typické karibské dřevěné domečky nalakované pastelovými barvami. Zastavte se u památníku Héros de la Restauración, v muzeu tabáku a ve folkloristickém muzeu, které vystavuje mimo jiné bláznivé karnevalové masky a kostýmy.


Dominikánský Disneyland

Vybrat z Dominikánské republiky ta nejzajímavější místa by bylo jistě na malé Zlaté stránky. Proto se zaměříme na jednu specialitu, a tou je Manati park. Vedle kulturně pestrého Santo Dominga je tento prostor jedním velkým vřeštidlem.

Mezi voliérami a pavilony různých zvířat na vás budou čekat ty nejroztodivnější zábavní atrakce. Kombinace cirkusu a volného výběhu zvěře je originální, narušuje tradiční rigidní pojetí zoologických zahrad a dá vašemu odpoledni potřebnou dynamiku. Svoji show zde mají papouškové, koně, lachtani i delfíni.


O dům dál zase šíleně poskakují černí domorodci, aby návštěvníkům ukázali tradiční dominikánské rituály a tance. Poblíž se také nachází muzeum plné artefaktů. Nedaleko něj je koutek řemeslníků, kteří vám údajně na zakázku vyrobí artefakt, který se vám v muzeu líbil. Největší rozdíl oproti klasickým zoologickým zahradám je ale v kontaktu se zvířaty.

Pod dohledem odborníků se totiž můžete stát ošetřovatelem různých typů zvířat. Od plameňáků až po hady, jež se vám budou točit okolo těla. Pro romantičtější povahy jsou zde připraveni vychytralí ploutvonožci. Největší atrakcí parku je totiž koupání s delfíny. Můžete se s nimi koupat, plácat si s nimi, házet s míčkem apod. Problém snad nastane jen v ceně. Společná koupel s tímto roztomilým vodním savcem vás přijde zhruba na 90 USD.


Santo Domingo - babička Ameriky i mladá krev

Považuje se za nejstarší město v Novém světě. Katedrála metropole Santo Domingo byla první, jež hleděla na evropské osidlování Ameriky. Zároveň má město auru vůní nočních barů a divokých jízd. Je to nejrychleji se rozvíjející město Karibiku s dobrým ekonomickým potenciálem a levnými obchody.

Nejstarší americkou ulici Calle de Las Daman lemuje plejáda stařešinů - pevnost Ozama, Španělský dvůr a Kolumbův hrad. Narazit můžete také na Muzeum ambru, kamenu, který proslavil především S. Spielberg ve svém filmu Jurský park. Noční pohled ze starého náměstí si jednoznačně krade pro sebe Kolumbův maják, jehož záře má tvar kříže.


Jídlo a pití

Dominikánské jídlo nepatří mezi gurmánské speciality, přesto se z něho dá dobře najíst. Obecně ho charakterizuje jedna věc - nadměrné množství cukru. To má hned dva důvody. Za prvé, je to jeho velká ostrovní produkce, takže je snadno dostupný. Druhá příčina má své kořeny v minulosti, kdy těžce pracující otroci potřebovali dostatek energie, a tak ji doplňovali cukrem. Obecně v Dominikánské republice narazíte na drahé luxusní restaurace, ale i na pravé americké fast-foody.

Kdy se v Dominikánské republice jí?

  • Snídaně: 7-9 hod.
  • Oběd: 12-15 hod.
  • Večeře: 18-22 hod.


Dominikánci často svačí a během dne si dopřávají několik šálků cafecita, silné a hodně slazené černé kávy.

Typický místní pokrm se nazývá díky svým barvám Dominikánská vlajka, la bandera Dominicana, a tvoří ho dušené hovězí maso s rýží a fazolemi. K tomu lze podávat i ovocné saláty, např. z avokáda nebo banánů. Další jídlo, velmi podobné prvně jmenovanému, se jmenuje Comida criolla. Rozdíl je pouze v druhu masa, příloze a fazolích.

Jídla v restauraci

Za jídla v restauraci obvykle nezaplatíte mnoho, ceny jsou poměrně nízké. Běžně je výběr z hovězího, kuřecího a vepřového masa, v horských oblastech je na pořadu dne i králík nebo perlička. Velká nabídka ryb je zejména v pobřežních oblastech, ve vnitrozemí najdete ryby sladkovodní. Podle místních obyvatel pokrm není hodnotný, pokud jeho součástí není rýže a fazole.

Moučníky

Všechny jsou až příliš sladké. Vévodí jim Dulce de leche, vyrobený z karamelu a dochucený kokosem, vanilkou, kakaem a ovocem. Oblíbený je také Flan, který není tak sladký.

Ovoce

Dominikánská republika nabízí bezpočet různých ovocí, pro nás exotických. Podávají se ke snídani a nejčastěji to je meloun, mango, papája, ananas, banán a citrusy. Mimoto je tu spousta druhů, které pro českého turistu nejsou známé - guanábana, granadilla, limoncillo a další.

Nápoje

Nejoblíbenější jsou ovocné džusy, šťávy a mléčné koktejly s ovocnou příchutí. Chutná je šťáva z citronu a také šťovíkový džus. Místní pivo Presidentekupuje nejvíce Dominikánců, většinou je lahvové, ale dá se sehnat i v plechovce. Základní alkoholický nápoj je rum. Je velmi levný, protože se vyrábí právě na ostrově a také ten tvoří základ většiny koktejlů. Pokud si dáte piňa coladu, dostanete ji často přímo v ananasu nebo kokosovém ořechu, což dodává o to větší chuť a pohled na drink je okouzlující. Dále jsou k dispozici daiquiri a rumový punč. Víno je výhradně z dovozu. Káva je velmi oblíbená a pěstuje v horských oblastech.


Zaujal vás náš článek ? Kontaktejte ještě dnes travel consultantky , které pro vás vyberou nezapomenutelnou dovolenou na tomto fascinujícím ostrově.

info@ambiera.cz │ tel. +420 604 720 050 │ www.ambiera.cz