BALI

Tajuplné Bali nabízí panenské pláže, děsivé vulkány i nejkrásnější zahrady

Když na Bali potřebujete dobré počasí, aby vám vzešla úroda, zavoláte šamanovi. Když si nevíte rady v těžké životní situaci, zavoláte šamanovi. Na Bali, jediném hinduistickém území mimo Indii, prakticky všichni lidé věří v nadpřirozené síly. Přinášení obětin je každodenní záležitostí, stejně jako nejrůznější obřady pro přírodní harmonii.

Jen jednou za 100 let je možné vykonat starověký náboženský obřad Očištění vesmíru, který má světu navrátit harmonii. Alespoň tak to stojí ve starých knihách prastarého náboženství, které vyznává většina obyvatel indonéského ostrova Bali. Mnozí kněží varovali vládu, ta i přesto v roce 1963 započala Očištění pod politickým tlakem. Mohutná sopka Gunung Agung, na jejímž úpatí se sešly tisíce lidí, vybuchla během vyvrcholení rituálu nečekanou silou.Bali pláže

Pláže na Bali lákají návštěvníky především svou krásou, délkou a průzračnou vodou. Každá pláž má své kouzlo a nabízí něco jiného. Na východě se vydejte za potápěním, na poloostrově Bukit za surfováním a na jihozápadě za rušným životem na pláži, který najdete především v Kutě.


Jídlo

Na Bali je velice levné jídlo - místní jídla se pohybují v cenách okolo 20 Kč, v lepších restauracích zaplatíte za několikachodové menu kolem 200 Kč. Platí se zde Indonéskými rupiemi (Rp). Jejich kurz pro orientaci 10.000 rupií je cca 20 Kč, 1.000.000 = 2000 Kč

Na Bali se dá všude platit kreditní kartou, na každém rohu jsou bankomaty, které ale vydávají maximálně kolem 3.000 Kč, takže doporučujeme přivést si dolary či eura a směnit si je zde. Doporučujeme směnárny MONEY EXCHANGE.

V restauracích se pohybují spropitné kolem 5000-10000 Rp. K ceně se připočítává i 10% taxa za služby.


Balijská kuchyně

Balijská kuchyně je ovlivněna mnoha kulturami, které v minulosti na ostrově sídlily. Vzala si něco málo z čínské, holandské, indické a také evropské kulinárie. Možností ochutnat místní jídlo je spousta - od malých bister (warungy) po luxusní restaurace. Dobré jsou také padang restaurace, kde jsou za výlohou vystavená jídla z denní nabídky, takže se snadněji rozhodnete, co ochutnáte.


Vodní sporty

Vodní sporty jsou na Bali jednou z hlavních zábav a milovníci těchto aktivit si přijdou opravdu na své. Můžete se potápět, jezdit na vodním skútru nebo surfovat na nejlepších vlnách na světě. Ostrov Bali nabízí mnoho možností pro aktivní dovolenou.

Aktivita na ostrově

Doporučujeme si pronajmout skútr nebo auto a celý ostrov si procestovat, na Bali je vše velice levné! Půjčení skútru 50-100 Kč / den, půjčení auta od 500 Kč / den (dle typu auta).


Ostrov bohů a démonů

Tahle dokonale jiná mentalita způsobila, že se ostrovu říká Ostrov bohů a démonů a nejednoho Evropana to po příjezdu naprosto rozhodí. Stejně jako krása chrámu Besakih. Ten stojí na jižním svahu sopky Gunung Agung asi 1000 m.n.m. a je to zdejší nejposvátnější chrám. Je tvořen více než 300 věžičkami a dřevěnými pagodami a sestává z různě starých chrámů, z nichž ten nejstarší je z 8. století. Není jen turistickou zastávkou, sami Balijci se sem chodí modlit a považují ho za Chrám matku - bez obětin vás dovnitř nepustí.

A že s jejich pravidly není radno si zahrávat, dokládá tajemný příběh z roku 1963. Svátek Očištění vesmíru se musí konat jednou za 100 let a to v roce, který končí dvěma nulami. Tím rok 63 (ani podle balijského kalendáře) nebyl. Politici se přesto rozhodli ho uspořádat. A když na svahu sopky bylo nejvíce věřících, obrovský kráter Gunung Agung vybuchnul. Pyroklastické proudy zabily několik tisíc lidí - ti ve své víře neutíkali - věřili, že se božstva zlobí právem.


Běsnící sopky, panenské pláže a tajemné tance

Drsná indonéská krajina vás i dnes ohromí děsivými vulkány, na druhou stranu ale určitě poznáte i její něžnou tvář. A to když z hustých pralesů proniknete na prázdnou pláž s jemným pískem, jejíž lemy jsou omývány křišťálově modrým mořem. Když se vydáte do míst jako je Tulamben, pod mořem objevíte nejen božské korály a ryby, ale i potopený křižník Liberty.

Omamná krása Bali pak naplno probudí vaše smysly při tradičních tancích balijských dívek. Legong je něco mezi divadlem a baletem a poznáte ho podle ohromných kostýmů a masek. Tanečníky doprovází hudebníci na tradiční nástroje gamelany z bambusu. Dalším významným tancem je Tanec démonů Barong, který symbolizuje souboj dobra se zlem.


Vodní zahrady a netopýří jeskyně

A kam ještě v Bali určitě zajet? Rozhodně by vaší pozornosti neměla uniknout zahrada Tirtagangga, jejíž jméno znamená "svěcená voda". Patří prý k nejkrásnějším zahradám na světě. Romantice na Bali uniknete jen těžko, možná se vám to ale povede v netopýří jeskyni Goa Lawah.

Po většinu času ovšem budete nuceni nasávat opojnou vůni orchidejí, ochutnávat sladké tropické ovoce a očima těkat mezi nádhernými terasami s rýžovými políčky, vysokými vulkány, divokými pralesy s monumentálními chrámy a božskými zátokami s bílými plážemi.


Praktické informace

  • Bali nově spadá pod bezvízovou zónu, nepotřebujete tedy žádné vízum na vaši cestu pod 30 dní.
  • Pokud plánujete dovolenou delší než 30 dní, musíte si zažádat osobně na indonéské ambasádě v České Republice. Za 90ti denní vízum zaplatíte cca 900 Kč.
  • Na Bali není potřeba žádné zvláštní očkování.
  • Bali patří mezi nadstandartní destinaci s luxusními soukromými klinikami. Celodenně na Bali funguje i BIMC Hospital pro turisty.
  • Zpáteční letenky z Prahy na Bali se pohybují od 15.000 do 23.000 Kč za osobu, záleží na sezóně a na letecké společnosti. V případě zájmu Vám zajistíme ty nejlepší letenky pro Vaši dovolenou, odlety z různých letišť po celém světě.V současné době jsou nejvýhodnější letenky s Cathay Pacific za 15.600 Kč z/do Prahy včetně všech poplatků.

Zaujal vás náš článek ? Kontaktejte ještě dnes travel consultantky , které pro vás vyberou nezapomenutelnou dovolenou na tomto fascinujícím ostrově.

info@ambiera.cz │ tel. +420 604 720 050 │ www.ambiera.cz